Quantcast

$$$ Food $$$

Discussion in 'The Lounge' started by Crashby, Dec 21, 2005.

  1. Crashby

    Crashby Monkey

    Rep/Likes:
    0 / 1
    Joined:
    Jan 26, 2003
    Messages:
    947
    Location:
    Rochester, NY
    An old buddy of mine told me once that he eats out 3 meals a day... every day. Quite a way to spend your disposable income...:help: :rolleyes:

    So... 4 questions:

    On a monthly basis:
    1. How many times to you go to your LGS (local grocery store)
    2. How much do you spend on groceries
    3. How many times do you go out to eat at restaurants
    4. How much do you spend in restaurants

    Mine:

    1. 1-2
    2. $175
    3. 4
    4. $80
     

    Please register to disable this ad.

  2. narlus

    narlus Eastcoast Softcore
    Staff Member

    Rep/Likes:
    17 / 21
    Joined:
    Nov 7, 2001
    Messages:
    24,678
    Location:
    behind the viewfinder
    1. probably 10-12 times (a lot of mini shopping, with handheld basket)
    2. no idea, but maybe $350?
    3. 1-2
    4. zero if it's on work, otherwise about $75-100 for my wife and i

    you forgot to add takeaway food. we get pizza probably once a week, and occasionally chinese food.
     
  3. Ciaran

    Ciaran Fear my banana

    Rep/Likes:
    6 / 8
    Joined:
    Apr 5, 2004
    Messages:
    9,853
    Location:
    So Cal
    1: 20 -30
    2: I have no idea
    3: 10 - 20
    4: I have no idea.... between 40 and 100 for the wife and I, depending on where we go.
     
  4. Crashby

    Crashby Monkey

    Rep/Likes:
    0 / 1
    Joined:
    Jan 26, 2003
    Messages:
    947
    Location:
    Rochester, NY
    All take-out food should be under "restaurant expense".

    I haven't heard the term "takeaway" since I was in the UK...:blah:
     
  5. Transcend

    Transcend My Nuts Are Flat

    Rep/Likes:
    5 / 0
    Joined:
    Apr 18, 2002
    Messages:
    18,062
    Location:
    Towing the party line.
    1 - a ton. I do the same as narlus. Meat and veggies 3-4 days a week
    2 - 400 or so maybe (for 2)
    3 - restaurants? once or twice. Fast food 5 or 6?
    4 - as little as possible
     
  6. Ciaran

    Ciaran Fear my banana

    Rep/Likes:
    6 / 8
    Joined:
    Apr 5, 2004
    Messages:
    9,853
    Location:
    So Cal
    He spent a lot of time in Ireland.
     
  7. urbaindk

    urbaindk The Real Dr. Science

    Rep/Likes:
    4 / 0
    Joined:
    Jul 12, 2004
    Messages:
    4,831
    Location:
    Sleepy Hollar
    1. How many times to you go to your LGS (local grocery store)
    2. How much do you spend on groceries
    3. How many times do you go out to eat at restaurants
    4. How much do you spend in restaurants

    For the wife and I:
    1. between 4 and 8
    2. Estimated $600??? Food ain't cheap.
    3. 4 (about once / week)
    4. $100?
     
  8. Heidi

    Heidi Der hund ist laut und braun

    Rep/Likes:
    25 / 361
    Joined:
    Aug 22, 2001
    Messages:
    9,975
    Location:
    Bend, Oregon
    Grocery store 4 times a month
    At least 100 each trip
    I eat dinner out at least once a week, but I drink out an average of 3 times a week
    How much I spend depends how much I drink :) The Bend Distillery causes my tab to be higher than normal.
     
  9. luken8r

    luken8r Monkey

    Rep/Likes:
    4 / 0
    Joined:
    Mar 5, 2004
    Messages:
    565
    Location:
    Melrose MA
    1) 2-3
    2) $50-70
    3) I used to do lunch out every day, but have gone back to bringing lunch elements and making a sandwich at work. For dinner/date? Usually once a week
    4) no more than $45 a sitting between the two of us. Lunches? maybe $5-8 per
     
  10. antimony

    antimony M.N.F. Beer Wench

    Rep/Likes:
    9 / 2
    Joined:
    Nov 21, 2005
    Messages:
    1,021
    Location:
    North Carolina
    For two people:

    1. Usually only 2 major shoppings a month; a few other times, for small things like juice and beer
    2. Probably $300/month...maybe less, though
    3. Once or twice a month
    4. $30 or under each time


    What can I say? I'm cheap. ;) My income goes into savings and there it rests. But also, I'm a vegetarian, so I save some money there too.
     
  11. LordOpie

    LordOpie MOTHER HEN

    Rep/Likes:
    0 / 0
    Joined:
    Oct 17, 2002
    Messages:
    21,033
    Location:
    Denver
    ditto.

    My girl took me to Mezcal here in Denver where I discovered my new favorite drink, we spent $20 on food and $50 on drinks. She has good taste :devil:

    We're not going to eat out as much cuz we were routinely spending $80-150/night at fancy places with tasty food and drinks.

    She's been cooking at home more... which means I get 'free' leftovers for lunch the next day. That's gonna save us a lot of money :)
     
  12. splat

    splat Nam I am

    Rep/Likes:
    8 / 77
    Joined:
    Apr 27, 2002
    Messages:
    14,684
    Location:
    Well Maybe Windows is Bearable ! Unix Rules !
    1) 10 -20
    2) $350 -$400 ? ( wife and 2 kids bring prices up up up )
    3) 1 -2
    4) $100

    and what about lunches how are they taken into account , cause I tend to eat in the Company cafe aboutt half the time
     
  13. narlus

    narlus Eastcoast Softcore
    Staff Member

    Rep/Likes:
    17 / 21
    Joined:
    Nov 7, 2001
    Messages:
    24,678
    Location:
    behind the viewfinder
    yeah i probably spend about $5 per day when i eat lunch @ the caf....depending on decent leftovers, i'll do this about 3-4 times a week, so add another $70 to my restaurant total.

    i should see what my wife spends on food. i don't do all the shopping
     
  14. douglas

    douglas Chocolate Milk Doug

    Rep/Likes:
    4 / 0
    Joined:
    May 15, 2002
    Messages:
    9,889
    Location:
    Shut up and Ride
    1) 4
    2) $250
    3) 10
    4) $150
     
  15. jdcamb

    jdcamb Tool Time!

    Rep/Likes:
    253 / 2,605
    Joined:
    Feb 17, 2002
    Messages:
    15,288
    Location:
    Nowhere Man!
    I had hard time getting an actual figure as work pays for my food when I travel (2-3 times a week). I shop everyday for fresh food that I prepare myself for myself most meals. Plus when I go out I go cheap and eat it home (takeout). Usually any takeout is 2 meals. I budget $210 a month for food. Many months go by without me spending that much and I usually apply it to a eating out (takeout). My biggest indulgence is breakfast at Jims on Winton which adds up to like $6 once a month. Damn now I am hungry and confused.

    I am lucky enough to live in Rochester NY and be able to shop the best grocery store in the US as far as I am concerned. Food is cheap and good around here. Wegmans f'n rocks!
     
  16. Toshi

    Toshi Harbinger of Doom

    Rep/Likes:
    183 / 1,399
    Joined:
    Oct 23, 2001
    Messages:
    24,961
    for four months starting in february i'll be getting free food :)

    (as part of a nutrition study)
     
  17. berkshire_rider

    berkshire_rider Growler

    Rep/Likes:
    0 / 10
    Joined:
    Feb 5, 2003
    Messages:
    2,565
    Location:
    The Blackstone Valley
    Wegman's definitely f'in rocks. It's one of the few things I miss from when I used to live in Syracuse along with the Dinosaur BBQ, and Hoffman German Franks.




    On a monthly basis:
    1. How many times to you go to your LGS (local grocery store)
    2. How much do you spend on groceries
    3. How many times do you go out to eat at restaurants
    4. How much do you spend in restaurants

    Mine:

    1. 2-3 times per week - 10 times a month. Also, BJ's wholesale 2-3 times a month, for some things.
    2. Anywhere from $50-$125 per week depending on what I feel like making / cooking that week and if I need soda, beer, spices, butter, etc.
    3. Lunch out once a week. The rest of the week, I bring in leftovers. Dinner out varies, 1-3 times per week.
    4. Depends on restaurant. Mexican / southwestern places tend to be a lot cheaper than steakhouses or seafood. All can be really good. Anywhere from $50 - $100+. More if drinking wine.
     
  18. jdcamb

    jdcamb Tool Time!

    Rep/Likes:
    253 / 2,605
    Joined:
    Feb 17, 2002
    Messages:
    15,288
    Location:
    Nowhere Man!
    I like the Snappy Grillers better. The casing gets all crispy and charcoally when grilled to perfection. They make the best chili dogs too. Gianellis is from Syracuse too. Best Italian sausage you can buy anywhere. Plus you can get Speedies there.
     
  19. Echo

    Echo crooked smile

    Rep/Likes:
    5 / 1
    Joined:
    Jul 10, 2002
    Messages:
    11,818
    Location:
    Slacking at work
    1. All the friggin time. Probably 8-10 times a month.
    2. About $150.
    3. Prolly 8-10.
    4. $140-150.
     
  20. laura

    laura DH_Laura

    Rep/Likes:
    3 / 14
    Joined:
    Jul 16, 2002
    Messages:
    6,263
    Location:
    Glitter Gulch
    the grocery- 4 times a month unles i forgot something on my main trip.
    how much do i spend- 320 bucks. its about 80 each week for two.
    restaurants- once a week, although tn gets takeout lunches a couple times a week
    how much do we spend-200 a month probably. i don't keep up with that like i should.
     
  21. hooples3

    hooples3 Fuggetaboutit!

    Rep/Likes:
    5 / 0
    Joined:
    Mar 14, 2005
    Messages:
    5,247
    Location:
    Brooklyn
    1. usually 1-2 times a week
    2. $30 - $50 a week/$200 a month
    3. 2
    4. $100
     
  22. jacksonpt

    jacksonpt Turbo Monkey

    Rep/Likes:
    0 / 0
    Joined:
    Jul 22, 2002
    Messages:
    6,767
    Location:
    Vestal, NY
    1. probably 8 times, 1 big shop per month, then a couple of runs each week for milk, bread and eggs.
    2. probably $350ish - this is for a family of 4
    3. my wife has lunch out probably 3 times, me hardly ever, we have dinner out maybe once a month, at most
    4. total restaraunt bills for the month... $40 or so

    I have a buddy who always eats out, but he generally only eats dinner, usually skips breakfast and lunch. But still, the point is the same... what a way to blow through disposable income.
     
  23. Echo

    Echo crooked smile

    Rep/Likes:
    5 / 1
    Joined:
    Jul 10, 2002
    Messages:
    11,818
    Location:
    Slacking at work
    Have you heard from Rob lately? :D
     
  24. Crashby

    Crashby Monkey

    Rep/Likes:
    0 / 1
    Joined:
    Jan 26, 2003
    Messages:
    947
    Location:
    Rochester, NY
    No... he's been a bit busy going to temple and puffin' chiba...;)
     
  25. The Toninator

    The Toninator Muffin

    Rep/Likes:
    9 / 16
    Joined:
    Jul 6, 2001
    Messages:
    5,456
    Location:
    High(ts) Htown
    1. 3 times a week
    2. Not sure depends on what i'm into that week
    3. Every lunch, 2 dinners, 3 breakfast's(fri, sat, sun)
    4. 8/10 lunch, 15/20 dinner, 3 breakfast
     
  26. Crashby

    Crashby Monkey

    Rep/Likes:
    0 / 1
    Joined:
    Jan 26, 2003
    Messages:
    947
    Location:
    Rochester, NY
    Attention shoppers: You're paying too much for food.
    December 21, 2005: 9:22 AM EST
    By Jean Chatzky, MONEY Magazine editor

    Grocery shopping seems simple enough, but Americans are wasting more money, food and time than ever by not planning. We spend more on food each year (an average of $5,340 these days) than on anything else besides our house and car.

    We research those two purchases exhaustively before buying because we know that the bigger the line item, the greater the opportunity to save. Can't we spend 10 minutes on a grocery list?

    "Americans have forgotten how to food-shop," says Phil Lempert of SupermarketGuru.com, which tracks the industry. "When we don't plan, we buy the wrong things, which causes us to spend more money and more time."

    Today households on average toss 14 percent of the food they buy, about double what we threw out 20 years ago. Compare this with our parents' and grandparents' generations, when time was spent each week planning menus so that every last item that was bought was used.

    Indeed, today's meal planning goes more like this: It's 4 p.m. and you haven't thought about what's for dinner. You dream up something easy -- baked ziti! -- and run out for ingredients, forgetting that in the back of your Sub-Zero is a block of the same cheese you just bought, right next to last week's leftover ziti.

    The next day at 4 p.m., it's the same routine.

    To meet our mothers' generation in the middle, we crave foods that are fast but that also have a homemade feel. (According to Nielsen, one of the top daytime shows on the Food Network is Semi-Homemade Cooking.)

    Food purveyors have been happy to oblige, preying on your lack of time and your seemingly endless grocery budget by concocting pricey ready-to-eat foods.

    "More shelf space is dedicated to prepared food these days," says Michael Sansolo of the Food Marketing Institute. "Soup comes in a grab-and-go cup. It wasn't long ago we didn't even have juice boxes."

    Some new products are lifesavers; others are rip-offs. All are part of a changing grocery landscape that includes everything from pre-diced onions to grocery lists you can keep online.

    To shop smart, you have to decide which alleged improvements really save time and money.

    Be picky
    The premium on shortcut foods -- marinated chicken breasts, cut vegetables, washed lettuce -- is enormous, so compare prices of the prepared version and the normal version, then decide whether the premium is worth the time you'll save.

    Take lettuce. You can get a head of romaine for $1.99 or a bag of Earthgreens organic romaine hearts for $3.99. Would you pay someone $2 to chop and wash your lettuce?

    Not on a lazy Saturday. But on a frenetic weeknight it might be a bargain.

    Use what you have
    "There are literally 150 pasta dishes that most people could make with stuff they have in their house right now," says Mark Bittman, whose New York Times column "The Minimalist" and book "The Best Recipes in the World" are aimed at today's frenzied shopper.

    Lempert suggests a weekly use-what-you-have night. Involve your kids.

    They'll eat whatever you cook up simply because they helped (trust me on this), and you won't spend $40 ordering in.

    Make lists
    Half of us don't make shopping lists. That's why we buy bags of food but have nothing for dinner.

    Before you shop, plan your next three dinners, trying to pick ingredients that overlap from meal to meal. That way you won't buy something you'll use half of and then shove to the back of the fridge to compost.

    Shop online
    Our mothers would have. Jodie and Lawrence Smoler, parents in Briarcliff Manor, N.Y., used to spend $250 a week at the grocery store. Once every few weeks they'd fill a hefty bag with everything they hadn't eaten -- vegetables on the wrong side of ripe, cold cuts past their prime -- and throw it out.

    Then they discovered Peapod, the online grocer in their area. Jodie's first foray onto the site took about an hour as she searched for her staples.

    But now every week she starts with that same list, adds a few necessities and is done in 10 minutes, for around $90 including delivery. "Last week she was away, so she didn't order," Lawrence says. "I went to the store instead. I spent $150 and I can't figure out why."

    Make a game of it
    Ever hear about those people who cut their $200 weekly grocery bill down to $50? I'm trying to become one of them.

    I'm playing the Grocery Game. Started in 2000, the Grocery Game is a Web site that provides you with a weekly list of products on sale at your local supermarket, cross-referenced with the coupons in your Sunday circulars.

    It also tells you what to load up on when. Usually supermarkets are divided into 15 sections (from frozen foods to toiletries), and each week two of those sections are put on sale.

    "That means if you buy only what you need every week, you overspend on 13 out of 15 categories," says founder Teri Gault. "We teach people to stockpile when things are on sale."

    A subscription is $10 for eight weeks, but you can get a four-week trial for just a dollar at thegrocerygame.com.

    Your first experience shopping with a computer-generated list can be time consuming -- confusing even. But once it works, addiction sets in.
     
  27. SkaredShtles

    SkaredShtles I love NEWCASTLE and will ONLY drink NEWCASTLE!!!!

    Rep/Likes:
    253 / 2,010
    Joined:
    Sep 21, 2003
    Messages:
    46,877
    Location:
    In a van.... down by the river
    Mine:

    1. 6-10
    2. $400
    3. ~4
    4. $150